►►►►

HOVEDSPONSOR

VIP SPONSOR

AKTIVITETS SPONSOR
























►►►►
►►►►
►►►►












 
VORDINGBORG BADMINTON KLUB
Stiftet i 1937

VILDE VULKANER FESTIVAL 2018

 

For 7. år i træk hjælper Vordingborg Badminton Klub ved afviklingen af Vilde Vulkaner.

VBK har 3 opgaver - madpakning, madudlevering og frugtbod, som klubben har brug for frivillige til at løse. Opgavernes indhold er beskrevet længere nede.

Som en tak fra festivalarrangørerne får VBK et pænt beløb, som vi bruger i ungdomsafdelingen til trænerne, bolde, arrangementer etc.

Hvis du har lyst til at hjælpe, så ring eller skriv til mig, hvilken opgave (eller opgaver) du er interesseret og meddel mig dit fulde navn, mobil, email, adresse, cpr nr (da jeg skal indhente børneattest) og tshirt størrelse.

Alle frivillige vil løbende blive orienteret via mail, VBKs facebookgruppe og www.vordingborgbk.mono.net.

16-18 årige må hjælpe i frugtboden. Øvrige opgaver må kun bemandes med personer over 18 år.

Du modtager som frivillig et armbånd, der giver dig fri entre til hele festivalen i alle dage. Armbåndet skal afhentes i VVFs info-vogn før din opgave. Mere herom senere. Som frivillig har du, når du er på arbejde, adgang til forplejning i VVF-arrangørernes kantine.

Desuden har du som frivillig mulighed for at købe et børne-armbånd - se længere nede.

Du modtager også som frivillig en stor tak fra Vordingborg Badminton Klub.

 

OPGAVERNE:

1)FRUGTBOD

- på selve festivalpladsen (overfor den store scene).

Tirsdag 03.07.17 kl. 14.00-22.30.

Onsdag 04.07.17 kl. 9.00-24.00.

Torsdag 05.07.17 kl. 8.00-24.00.

 

Frugtboden skal tirsdag bemandes med 2 personer, og onsdag og torsdag, hvor der virkelig er travlt med 3-5 personer. Så kan I også tillade jer at holde pause på skift, og bla. få serveret gratis mad i kantinen.

Du kan melde dig til en hel dag eller nogle timer, helst ikke mindre end 3 sammenhængende timer.

Igen i år søger jeg efter en ansvarlig til hver af de 3 dage. Det drejer sig mest om at tage imod pengekassen fra VVF arrangørerne ved åbning, gøre frugtboden klar og fortælle de øvrige og kommende om “portions-størrelserne” (dvs at melonerne skal skæres i 8-12 skiver, ca størrelsen på mængden af jordbær, kirsebær og ærter). Det er ikke rocket science.

Sidste hold hver aften skal foretage en let oprydning og aflevere pengekassen.


 

2)MADPAKNING

- Iselingeskolens idrætshal.

Søndag 01.07.17 kl 10- ca kl 15.

Onsdag 04.07.17 kl 17- ca. kl 21.

 

Opgaven er at pakke den mad, der skal udleveres torsdag morgen og middag og fredag morgen.

Jeg har brug for ca 16 personer hver dag, og det er en fordel at kunne begge dage, men ikke et krav.


 

3)MADUDLEVERING

- Iselingeskolens idrætshal.

Torsdag morgen 05.07.17 kl 6.15-8.30, åbner kl. 6.30.

Torsdag middag 05.07.17 kl. 11.00-13.00.

Fredag morgen 06.07.17 kl. 6.15-8.30, åbner kl. 6.30.

Jeg har brug for 3 hold a 8 personer. Der skal bruges 8 personer ved hver udlevering.

 

Torsdag og fredag morgen skal vi først have flyttet mælk, smør m.m fra en udendørs kølecontainer ind til udleveringsstederne i hallen.

Torsdag middag skal vi efter udlevering have gjort klar til udlevering fredag morgen.

Fredag morgen skal der ryddes let op efter den udlevering.


 

Info vedr. køb af billetter/børne-armbånd

 

Hvis du hjælper VBK til Vilde Vulkaner har du mulighed for at købe et børne-armbånd til dit barn gennem VBK til 200 kr. pr. stk. Der sælges kun børne-armbånd til børn mellem 7-14 år.

Børnebilletter skal afhentes og påsættes på min adresse: Per Damkjær Juhl, Orevej 86, Vordingborg, og betales forud eller senest ved afhentning.

Udlevering kan først ske fra omkring den 27. juni og barnet/børnene skal med – jeg skal give dem armbåndet på. Der sker INGEN udlevering uden barn og påsætning.

Jeg er IKKE hjemme den 29. juni og 2. juli pga. arbejde. Ring eller skriv evt. om jeg er hjemme, før I kommer forbi.

Evt. kan udlevering og påsætning ske søndag den 1. juli i Iselingeafdelingens idrætshal mellem kl. 10.00- ca. 15.00, hvor Madpakningsholdet og jeg er til stede.

Betaling (200 kr pr. børnearmbånd) kan ske på 3 måder: 1)overførsel af beløb til VBKs konto 6220-1100963, 2)Mobillepay/Swipp til 25750105, begge med VVF og dit navn i tekstfelt, fx ”VVF Per Damkjær Juhl”,  eller 3)kontant ved afhentning.

Børn med billet/armbånd købt gennem VBK har IKKE adgang til gratis mad eller til hjælper-området.

 
Per Damkjær Juhl
Vordingborg Badminton Klub
Orevej 86, Vordingborg
25750105.



 UNGDOMSTRÆNING 2017-2018
i Vordingborghallen

 

 
 
MANDAG
Kl 16.00-17.30 "De nye og små". Træner Gitte Larsen. 
Kl 17.30-19.00 "De øvede og små". Træner Jonas Nielsen. 
Kl 18.30-20.00 "De store og hygge". Træner Jonas Nielsen.

Kl. 18.00-20.00 Team Storstrøm talenttræning i Iselingehallen med Line Damkjær Kruse
*.
 
 
 
ONSDAG
Team Storstrøm talenttræning i Vordingborghallen med Jacob Oehlenschlæger *.
Kl 16.00-17.30 "De små". 
Kl 17.30-19.00 "De store". 
 
= Spillere fra VBK skal godkendes til talenttræning af VBKs ungdomstrænere og Per Damkjær Juhl

 
TORSDAG
Kl 15.30-16.30 "Alle små". Trænere Eva Delberg, Klaus Fjelsted, Christian Wulff og Oliver Hantsøe. 
Kl 16.30-18.00 "Alle". Træner Steen Hansen og Ove Pedersen. 

 
Alle ungdomsspillere tilbydes således 2 gange ugentlig træning, nogle udvalgte 3 gange ugentlig træning. 



 
LØRDAGSÅBENT
VBK åbner Vordingborghallen gratis for ALLE lørdag den 20. januar kl. 14.00-16.00

 
KONTINGENT og SÆSONLÆNGDE
900 kr (uændret i 3 sæsoner).
 
Sæsonen 2017-18 starter den 14. august og slutter med udgangen af april 2018. Spillere kan til enhver tid komme på et hold. I løbet af sæsonen nedsættes kontingentet.
 
Kontingent opkræves i september og betales på 2 måder:
1)MobilePay 25750105.
2)VBK konto 6220-1100963. 
 
Brug venligst U, barnets navn og fødselsdag som tekst, eksempel "U Per D Juhl 290965". Således kan vi identificere jeres betaling.
 
 
 
KLUBMESTERSKAB 
Lørdag den 3. marts 2018. Mere info senere. 
 
 
Vi ses i Vordingborghallen. 
 
 
VBKs Ungdomsudvalg
Gitte Larsen, Eva Delberg Madsen, Jonas Nielsen, Klaus Fjelksted 
 
og Per Damkjær Juhl. 
 
25750105/perdamkjaerjuhl@gmail.com for mere info.




 

 

HOLDKAMPE VBK & Team Storstrøm
 
09.09.17 
Kl 15.30 VBK1 - Herlev2
Kl 14.30 VBK2 - Nordbyen
 
21.09.17 (torsdag)
Kl 19.00 Næstved - VBK2 
 
23.09.17 
Kl 13.00 Drive3 - VBK1
 
07.10.17 
Kl 15.30 VBK1 - Hvidovre3
Kl 14.30 VBK2 - Solrød6
 
28.10.17 
Kl 14.00 Rødby - VBK1
Kl 14.00 ØEBK/NBK - VBK2
Kl 15.30 Fredensborg - TS U13A (HBK hal 1-3)
Kl 16.30 TS U13A - Badminton Roskilde (HBK hal 1-3)
Kl 14.00 TS U13B2 - Jernløse (1-3)
Kl 17.00  Nyk Sj - TS U13B2 (1-3)
 
29.10.17
Kl 11.30 U11D - Herlufsholm (Næstved hallen)
Kl 12.30 Solrød7 - U11D (Næstved hallen)
Kl 12.00 TS U15M - Solrød2 (Solrød hal A 4-6)
Kl 13.30 Hillerød4 - TS U15M (Solrød hal A 4-6)
Kl 12.15 TS U17/19A - Greve (Tingbakkehallen 1-5)
Kl 14.45 Græsted - TS U17/19A (Tingbakkehallen 1-5)
Kl 13.00 TS U17/19B - Taastrup (Gørlev)
Kl 14.30 Slagelse -  TS U17/19B (Gørlev)
 
18.11.17 
Kl 13.30 Holte2 - VBK1
Kl 15.30 Slagelse2 - VBK2 
Kl 13.30 U11D - FST (1-3)
Kl 15.00 Bogø - U11D (4-6)
Kl 09.30 Sorø - TS U13B2 (Sorø)
Kl 11.00 TS U13B2 - Slag/Gørlev (Sorø)
Kl 14.30 TS U15M - Greve2 (Præstø)
 
19.11.17
Kl 13.30 TS U13A - Hillerød2 (Svend Gønge 1-3)
Kl 16.30 Badminton Roskilde2 - TS U13A (Svend Gønge 1-3)
Kl 10.00 TS U17/19A - Badminton Roskilde2 (Svend Gønge 1-3)
Kl 11.30 Sorø - TS U17/19A (Svend Gønge 1-3)
Kl 10.00  TS U17/19B - Herlev/Hjorten2 (Næstved)
Kl 11.30 Gørlev - TS U17/19B (Næstved)
Kl 09.00 Næstved2 - TS U17/19C (Gørlev)
Kl 10.30 TS U17/19C - Gørlev2 (Gørlev)
 
09.12.17 
Kl 15.30 VBK1 - Charlottenlund
Kl 14.30 VBK2 - Herlufsholm
 
10.12.18
Kl 09.00 TS U15M - Herlev/Hjorten (Greve hal 2)
Kl 10.30 Badminton Roskilde - TS U15M (Greve hal 2)
Kl 11.30 Valby - TS U17/19A (Solrød hal A 4-6)
Kl 13.00 TS U17/19A - Solrød (Solrød hal A 4-6)
Kl 10.00 TS U17/19B - Næstved (Værløse 5-7)
Kl 11.30 Kirke Hyllinge - TS U17/19B (Værløse 5-7)
 
13.01.18
Kl 17.30 Taastrup - TS U17/19A (Hollænderhallen 9-12)
Kl 18.30 TS U17/19A - Dragør (Hollænderhallen 9-12)
 
14.01.18 (søndag)
Kl 13.00 VBK1 - Vanløse
Kl 12.00 VBK2 - Brøndby Strand 
Kl 10.00 U11D - Næstved 
Kl 12.00 TS U13A - KMB2010 (KMB 5-8)
Kl 14.00 Hillerød2 - TS U13A (KMB 5-8)
Kl 11.30 Måløv - TS U13B2 (Ringsted hallerne 3-5)
Kl 12.45 TS U13B2 - Ringsted (Ringsted)
Kl 10.00 TS U15M - Lillerød2 (Svend Gønge 1-3)
Kl 13.00 Slag/Gørlev - TS U15M (Svend Gønge 1-3)
Kl 10.00 TS U17/19B - Nyk Sj (Svend Gønge 4-6)
Kl 13.00 Værløse - TS U17/19B (Svend Gønge 4-6)
Kl 10.00 Viby -  TS U17/19C (Dåstruphallen)
Kl 13.30 TS U17/19C - Vallekilde/Hørve (Dåstruphallen)
 
27.01.18
VBK1-2 Hjemmebane
 
28.01.18
Kl 13.00 TS U13A - Fredensborg (Hillerød 1-4)
Kl 14.30 Holte - TS U13A (Hillerød 1-4)
Holte2 - TS U17/19A (Holte)
TS U17/19A - Stenløse (Holte)
Kl 11.30 Solrød2 - TS U17/19B (Eskildstrup)
Kl 13.00 TS U17/19B - ØEBK/NBK (Eskildstrup)
 
24.02.18
VBK1-2 Udebane 
 
10.03.18
VBK1-2 Hjemmebane
 
11.03.18
Kl 14.15 Greve4 - U11D (Greve hal 1)
Kl 15.15 U11D - Ringsted2 (Greve hal 1)
Kl 12.00 KMB2010 - TS U13A (Holte)
Kl 13.30 TS U13A - Holte (Holte)
Kl 10.00 Køge - TS U13B2 (Ravnsborghallen 7-10)
Kl 11.00 TS U13B2 - Herlufsholm (Ravnsborghallen 7-10)
Kl 15.00 Holte - TS U15M (Holte)
Kl 16.15 TS U15M - Glad-Søborg (Holte)
Kl 09.00 TS U17/19C - Ishøj (Dalby hallen 1-3)
Kl 11.00 Værløse4 - TS U17/19C (Dalby hallen 4-5)
 
24.03.18
VBK1-2 Udebane. 
 

GENERALFORSAMLING MANDAG DEN 12. MARTS KL. 18.00

i VBKs klublokale i Vordingborghallen.

Vi skal have fundet en ny formand og kasserer (den nuværende bestyrelse har allerede et par emner, der har godkendt at være i spil), og også gerne et ekstra bestyrelsesmedlem eller to.

Med andre ord, så kan du sagtens møde op og være helt rolig, vi vil ikke presse et medlemsskab af den nye bestyrelse ned over dig.

Men vi ser meget gerne din aktive deltagelse.


Per Damkjær Juhl
Ungdomsformand og bestyrelsesmedlem


U15 B 4-8 spillere Pulje 1
 
Dato Tid Hjemmehold Udehold Resultat Bemærkning 
 
Tingsted Vordingborg 
 
1. Single Tobias Romme Benjamin 21/8 21/9 Tingsted (U15B) 
 
2. Single Magnus Hansen Signe 21/13 21/15 Tingsted (U13C) 
 
3. Single Mikkel Pyndt Frederik 21/12 21/12 Tingsted (U15D) 
 
4. Single Benjamin Kocemba Jeppe 21/16 21/19 Tingsted (U17C) 
 
1. Double Tobias/Magnus Benjamin/Signe 21/12 21/11 Tingsted 
 
2. Double Mikkel/Benjamin Frederik/Jeppe 21/15 21/14 TingstedU15 B 4-8 spillere Pulje 1
 
Dato Tid Hjemmehold Udehold Resultat Bemærkning 
 
Tingsted Vordingborg 
 
1. Single Tobias Romme Benjamin 21/8 21/9 Tingsted (U15B) 
 
2. Single Magnus Hansen Signe 21/13 21/15 Tingsted (U13C) 
 
3. Single Mikkel Pyndt Frederik 21/12 21/12 Tingsted (U15D) 
 
4. Single Benjamin Kocemba Jeppe 21/16 21/19 Tingsted (U17C) 
 
1. Double Tobias/Magnus Benjamin/Signe 21/12 21/11 Tingsted 
 
2. Double Mikkel/Benjamin Frederik/Jeppe 21/15 21/14 TingstedU15 B 4-8 spillere Pulje 1
 
Dato Tid Hjemmehold Udehold Resultat Bemærkning 
 
Tingsted Vordingborg 
 
1. Single Tobias Romme Benjamin 21/8 21/9 Tingsted (U15B) 
 
2. Single Magnus Hansen Signe 21/13 21/15 Tingsted (U13C) 
 
3. Single Mikkel Pyndt Frederik 21/12 21/12 Tingsted (U15D) 
 
4. Single Benjamin Kocemba Jeppe 21/16 21/19 Tingsted (U17C) 
 
1. Double Tobias/Magnus Benjamin/Signe 21/12 21/11 Tingsted 
 
2. Double Mikkel/Benjamin Frederik/Jeppe 21/15 21/14 Tingsted

Nyheder fra Badmintonpeople:

 
►►►►

TEAM
STORSTRØM
TALENT
TRÆNING
______________

Line Damkjær Kruse

Hver mandag
kl. 18.00-20.00
i
Iselingehallen.



Jacob Oehlenschlæger

Hver onsdag
kl. 16.00-19.00
i Vordingborghallen

















 

VORDINGBORG BADMINTON KLUB, grundlagt 1937
Lav din egen hjemmeside med mono.net